“Yeni Dünyanın Cesur İnsanı” (Önce Can Sonra Canan)

Yeni Dünyanın Cesur İnsanı

 

Kanalımızdaki Önce Can Sonra Canan serimizin ‘Yeni Dünyanın Cesur İnsanı’ adlı bölümü, her an değişmekte olan dünyamızı biyolojik, tarihi ve antropolojik taraflarıyla ele alıyor.

“Değişen dünya lafının söylenmediği insanlık evresi neredeyse yok” – Sinan Canan

Yeni Dünya, cesaret ve insan olmanın ne demek olduğu ile ilgili soruların kafalarınızda belirmesine sebep oluyor ise, bu soruların cevabını bulmanıza yol açabilecek –ya da daha da iyisi- kafanızda yeni soru oluşturabilecek bir içerik bekliyor sizi.

“Cesaret dediğimiz şey normalde, riskin büyüklüğüne rağmen korku oluşturacak, çekince oluşturacak ipuçlarının varlığına rağmen harekete geçebilme. Ödülü kesin olmayan bir yola çıkabilmektir.” – Sinan Canan

Peki ya hayvanlar? Onlar cesur mu? Onların davranışsal gelişimi, insanlığı nasıl Dünya’da lider pozisyonu haline getirdi?

Stanford’da yapılan cesaret deneyi, meditasyon ve tarihi değişimlerin insan davranışı üzerindeki etkilerine ışık tutuyor.

Yıllar önce insan, kar ile kaplı aşırı ortamlarda yerleşke kurdu, kendinden hacimce kat kat büyük olan mamutları öldürdü ve Doğu Afrika’dan Erzurum’a göç etti. Bilinmeyene doğru adım attı.

“Yol önemli değil sonucu düşünüyoruz. Eğer böyle olmasaydık dünyadaki en etkin canlı olmamız çok zordu.” – Sinan Canan

Mağara duvarlarındaki resimlerden bugüne logaritmik bir şekilde ilerleyen insanın teknoloji ile çevrelenmiş son 50 yılın bu cesareti nasıl etkilediğine değiniyoruz.

“Netleşmiş bir sonuç değil ama sezdiğimiz bir şey var, o da Dünya gerçekten bir kırılımla değişiyor.” –Mustafa Can

Kırılmalı değişim ve kaos teorisi; insanlığı ve cesareti anlamımızda ne gibi katkılar sağlıyor?

“Bir davranış gördüğümüz zaman bunun evrimsel adaptif değerini sorarız, ne işe yarıyordur, nasıl oldu da bu var oldu ve bu varyasyon nasıl seçilip bugüne kadar geldi?” –Sinan Canan

Bilgiye sahip olmanın en önemli etken güç olduğu günümüzde, doğru bilgiye ulaşabilecek donanıma sahip olmak yeni dünyanın cesur insanını ayıran olmazsa olmaz bir özelliktir.

“Yeni Dünyanın Cesur insanının bence bir özelliği de bilgi alanlarını zorlaması, farklı bilgi alanlarından bilgi alıp kullanmaya cesaret etmesi.” – Sinan Canan

Kaynak "Yeni Dünyanın Cesur İnsanı" ( Önce Can Sonra Canan )