“ İnsan Neden Böyle? ”

Çoğumuzun da merak ettiği, fakat cevabı bir hayli komplike olan ‘İnsan Neden Böyle?’ sorusunun cevabını Sinan Canan, TEDxİzmir konferansında detaylandırıyor. Bu soruyu cevaplamaya Sinan Canan, tabiatı gerekçesi davranış ve hareketleriyle karmaşık olan insanın özelliklerine değinerek başlıyor.
İnsan, karnı doyunca arıza çıkaran tek varlıktır.
–Sinan Canan

İnsanın Fabrika Ayarlarının (IFA) 5. maddesi olan ‘Sınırları aşmak’, insan ve hayatının üzerindeki önemi vurguluyor.
Kabımıza sığmıyoruz, devamlı kendimizi zorlayasımız var.
– Sinan Canan

Ne yaparsan yap kaotik yap. Sürekli aynı insanlarla takılırsanız mesela IQnuz düşüyor, devamlı aynı şeyleri yerseniz metabolik stres geliştiriyorsunuz.
–Sinan Canan

Doğada var olan kaosu insan, inşa ettiği binalar, yapıtlar ve belirli zamana dayalı programlarla biçimlendiriyor, düzenliyor. Fakat doğamızda var olan düzenden, modern döneme geçişle uzaklaşsak bile kaçamıyoruz.
Kendimize düzenli yaşam alanları oluşturduk, şehirler yaptık, kaosu tabiata bıraktık ama pikniğe sürekli kaosa gitmeye çalışıyoruz.
–Sinan Canan

Sinan Canan’ında ilgi alanlarından biri olan kaos, -bir çok kelimede olduğu gibi- bilimin gözlüklerini takıp gene göz attığımız zaman anlam değiştiriyor.
Kaos sözcüğünü anarşi, düzensizlik kargaşa, belirsizlik falan anlamlarında kullanıyoruz halbuki kaos bilimde bambaşka bir şey. Öngöremeyeceğimiz kadar karmaşık ama düzensiz diyemeyeceğimiz kadar düzenli olduğu için biz buna kaos adı veriyoruz.”
-Sinan Canan

Düzenin hat safhada olduğu Avrupa’da intihar oranları neden beraberinde şok getirecek kadar yüksek? Psikologların kapısında neden uzun kuyruklar oluşmuş durumda?
Belirsizlik bizi çok strese sokuyor, insan türü gibi geleceği görebilen bir beyne sahip bir canlının en büyük düşmanı belirsizlik.
–Sinan Canan

Kafasına göre işleyen, matematiksel bir denklemi bulunmayan ve ortalığı karıştırmadan önce kapının üstüne uyarı veya dikkat mesajı asmayan tabiatın işleyişini anlamamız bizi ‘İnsan Neden Böyle?’ sorusuna bir adım daha yaklaştırıyor.
Düzenli sistemli olarak kurduğumuz şu modern medeniyette sağlayamadığımız düzenin kat be kat gelişmiş halini tabiatta rahatlıkla izliyoruz.
– Sinan Canan

Köpeklerden neden filozof olmaz? Murphy kanunlar neden vardır? Bob Ross’un küçük mutlu ağaçları insanı insan yapan şeylerden birine yol açar mı? gibi soruları cevaplayan bu TED konuşması, insan ve doğanın büyüleyici ilişkisini inceliyor.
Gerçek hayat, gerçek doyum, gerçek başarı, gerçek insanca yaşamak, kaosla dans etmeyi öğrenmeyi gerektiriyor.
–Sinan Canan