Beynini Harekete Geçir: Fitbeyin Egzersizleri

KASLARINIZLA BİRLİKTE BEYNİNİZİ GELİŞTİREN YENİLİKÇİ BİR ANTRENMAN TEKNİĞİ

Sporu genellikle forma girmek ya da kaslarımızı güçlendirmek için yaparız. Spor salonuna gider veya kendi imkanlarımızla antrenmanlara girişiriz. Yürümeyi, koşmayı, bir takım ağırlıklar kaldırmayı, egzersiz yapmayı vücudumuzu geliştirmek için yeterli görürüz.

Spor yaptıkça, beslenmemize dikkat ettikçe forma girer, vücudumuzdaki sıkılaşmayı fark ederiz. Bıraktığımızda ise bu formun yavaş yavaş kaybolduğunu üzülerek görürüz. Bu çoğu zaman kaçınılmazdır; çünkü vücudumuzun altın kuralı devreye girer: “Kullan ya da Kaybet”

Bir spor eğitmeni olarak bugüne kadar çok yaşadığım bir süreci sizlere özetlemek istedim. Tabii konumuz aslında kilo yönetimi değil. AçıkBeyin okuyucuları için çok önemli bir konuyu ele alıyor olacağız: “Beynimizin gelişmesi için spor yapmak” ve o muhteşem potansiyeli korumak, hatta daha üst seviyelere taşımak…

Biz farkında olmasak da beynimiz bizimle beraber şekillenen bir organdır ve “Kullan ya da Kaybet” kuralı onun için de geçerlidir. Tıpkı bir kaslarımız gibi. Bu yüzden beynimizi sürekli yeni bilgi ve becerilerle desteklememiz gerekir.

Bu yazımda kısaca size FitBeyin egzersizlerinden bahsetmek istiyorum. Uzun yıllar “fitness” ve “pilates” eğitmenliği yapmış birisi olarak mesleğimi beyin gelişimine uyarlamak istedim ve bu yöndeki araştırmalarım sırasında yalnız olmadığımı, dünyada benzer uygulamaların da bulunduğunu görmek beni çok memnun etti. FitBeyin Egzersizleri içerisinde spor salonlarında rastladığınız türden koordinasyon hareketleri mevcut. Çoklu görevleri yerine getirme, aynı anda birden fazla kası kontrol etmek, baskı altında hızlı karar vermek gibi görevler, bu kapsamda yaptığımız antrenmanlardan sadece bir kaçı. Bu egzersizlerin amacı, fiziksel aktivite ve algı kombinasyonu yolu ile beyin performansını arttırmaktır. Son derece eğlenceli ve mükemmel hareketlerden bahsediyorum.

Konuyu daha iyi anlayabilmeniz için şöyle bir örnek vereyim. “Sürekli sağ elinizle yazıyorsanız şimdi sol elinizle yazmaya çalışın” (veya tersi), “dişlerinizi hep alışı olduğunuz şekilde değil de diğer elinizle fırçalayın” şeklinde önerileri bu alanda görmeniz mümkün. Hatta son zamanlarda nörobik egzersizler adı altında günlük hayatımıza dahil olan pek çok uygulama gördük. İşte beynimizin yeni bilgi ve beceriler karşısında daha etkin çalışabilmesi için bu egzersiz sistemi altında parmaklarımızı, kaslarımızı, çeşitli spor aletlerini kullanıyor olacağız. Özetle beyin aktivitemizi artıran karmaşık egzersizler deneyeceğiz.

Her türlü tecrübe, beynin yapısını fiziksel olarak değiştirir
Sinan Canan, Değişen Beynim

Bu egzersizler ile çalışan çeşitli meslek grupları da bulunmaktadır: Elit sporcular, yöneticiler, şirket çalışanları, ralli şoförleri, davulcular, pilotlar ve daha bir çok meslek grubuna mensup insanlar, iş hayatında performanslarını en üst düzeye taşımak için benzer antrenmanları uyguluyorlar.

FitBeyin Egzersizleri genel etkileri

 • Konsantrasyon, odaklanma ve dikkat artışı
 • Beyinde yeni sinir bağlantılarının oluşması
 • El-göz koordinasyonu becerisi
 • Hafıza ve öğrenme yeteneğinde artış
 • Hata yapma oranında azalma
 • Birbirinden bağımsız iş yapabilme yeteneği
 • Dikkat dağıtan durumlardan daha az etkilenme
 • Duygusal stresi azaltma
 • Fiziksel rahatlama
 • Zihinsel ve fiziksel performansta gelişim
 • Özgüvende artış

Beyin için şaşırtmalar

İlk egzersizimiz basit ama eğlenceli bir hareketten oluşuyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir elinizle 2 işaretini yaparken, diğer elinizle namlusu 2’ye dönük bir tabanca hareketini yapın. Ardından 2 ile tabanca hareketlerinin yerlerini değiştirin; yani sağ eldeki şekil sola, soldaki şekil de sağ ele geçsin. Bu hareketi ritmik olarak değiştirerek yaptığınızda, aynı anda dört parmağınız aktif olacaktır.

DİKKAT: Başlangıçta egzersizleri yapamadığınız için üzülmemelisiniz; çünkü FitBeyin‘in amacı, beynin daha az kullanılan bölümlerini aktive ederek kişisel performansla beraber başarıyı artırmaktır. Egzersizler sayesinde beyninizi daha etkin çalıştırmak için zorlayabilirsiniz.  Zamanla egzersizleri yapabilir hale geleceksiniz, bu aşamada tekrar devreye girerek size farklı zorluk seviyeleri ve hareket kombinasyonları sunacağız.

İPUCU: FitBeyin egzersizleri baskı altındayken hızlı algılama, çabuk düşünme ve hızlı karar vermenizi sağlar. Karmaşık hareketlerle beynin bir bütün olarak kullanılmasına olanak sağlar, diğer taraftan sinir kas bağlantısının ve tepki süratinin artmasına yardımcı olur.

OLMAZSA OLMAZ: Egzersizler ne kadar zor ya da karmaşık olursa olsun, asla denemekten vazgeçmeyin. Beyninize öğrenmesi için ihtiyaç duyduğu deneyimi sağlayın.

Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz çok eğlenceli egzersizler sizleri bekliyor; sesli komutlar, renkler karşısında göstereceğiniz reaksiyon, birden fazla kası aynı anda çalıştıran hareketler, takım çalışmaları, dikkatle takip etmenizi gerektirecek hedefler ve çok daha fazlası.

Bu egzersizleri video formatında sizlerle paylaşıyorum.

Rutini en büyük düşmanımız olarak görüyor ve sizleri her gün yeni bir beceri kazanmaya ve bilgi öğrenmeye davet ediyorum.

KİMLER, NASIL UYGULAYABİLİR?

FitBeyin antrenmanlarında birbirini tekrar eden hareketlerin olmaması ve her seferinde yeni hareket kombinasyonları uygulanması egzersizleri daha enerjik ve eğlenceli bir hale getiriyor.

Gruplar halinde uygulandığı zaman eğlence boyutu daha çok artarken aynı zamanda ekip olma ruhunu, arkadaşlığı da üst seviyeye çıkarıyor. Bu sayede FitBeyin antrenmanlarındaki uygulamalar bedensel olarak zor olmadığından hangi yaş ve yetenek derecesinde olursa olsun herkesin kişisel gelişimine faydalı olur.

Kalıpları kırdığımız ve duyularımızı yeni yöntemlerle kullandığımız zaman nöronları uyarırız ve böylece beynimizin gelişim gücüne katkıda bulunuruz. (Lawrence C. Katz, Manning Rubin, Beyninizi Canlı Tutun, Pegasus Yayınları, Ankara 2015)

Sağlıklı bir beyin sizin de hakkınız!

Sağlıkla kalın…