Nerde Hata Yaptık? (SoruYorum)

SoruYorum serimizin bu bölümü, “İlk insanlar ne yapsaydı da şu an daha iyi bir şekilde yaşardık?” sorusunu konu ediniyor. 3.5 milyar yıllık AR-GE’nin sonucu olan bizler, atalarımızın hareketleri üzere şekillendik. Atalarımızın şimdiki yaşamımızı değiştirecek farklı bir takım davranışları olabilir miydi?

“(İnsan)Yeryüzünde neredeyse bir sürü canlının neslini tüketen her türlü mevzuya gayretle direnmiş, hem de zayıf, çıplak bedeni ile.”
Sinan Canan

  

İnternette mutluluk, rahat yaşam, kilo kaybı ve bunalım ile alakalı binlerce geçici çözüm içeriği bulmanın mümkün olduğu bu devirde sormamız gereken soru değişiyor: Ne yapmasaydık dünya ile daha iyi yaşamayı başarabilirdik? Bu bozulmanın kökeni nereye dayanıyor?

“Ne zaman problem yaşamaya başladık? Yaklaşık son on bin yıldır şehirlere yerleşmeye başlayıp son iki yüz-üç yüz yılda sanayi devrimi ve sonrasındaki “medeniyeti” geliştirmeye başladığımızda.”
– Sinan Canan

  

Sinan Canan’ın 20 yıllık çalışmalarıyla ortaya koyduğu İnsanın Fabrika Ayarları (İFA) tamda bu soruya cevap veriyor. Benliğimizi ve doğamızı farketmek  için modern hayatın hızlı temposuna ara verip sorunların kökenine inmemiz, sorduğumuz soruları derinleştirmemiz lazım.

“İnsanın, Fabrika Ayarlarına uygun bir ortamda yaşamadığını artık kabul edelim, sorunlarımız bu uyumsuzluktan kaynaklanıyor. Hem psikolojik hem fizyolojik hem patolojik, hangi tür sorunumuz varsa bu sorunlar ağırlıklı olarak buralardan geliyor. Bu ayarları anlarsak daha doğru yaşarız.”
Sinan Canan

  

Bir yaşam kılavuzu olan İFA, kadim öğretileri ve insanın biyolojik yapısı ile uyuşan 5 maddeden oluşuyor. Kendimizde ve etrafımızda karşılaştığımız sorunların sebebini aramamız gereken yer, yine kendimiz olmalıdır. Sen de kendine iyi bak, göreceksin…

“Bunlar benim niye başıma geliyor diye soruyorsanız, bakacağınız ilk yer ‘Neyi yanlış yapıyorum?’ sorusu olmalı.”
– Sinan Canan