Kendin Olmak Mümkün Mü? (SoruYorum)

SoruYorum’umuzun bu bölümü, “Kendin olmak mümkün mü?” sorusu odağında “Kendin olmaktan kast edilen nedir?” , “Her hareketin yakın çevre ve kültür tarafından etkilendiği şu çağda kendin olmak diye bir şey var mıdır? “ gibi sorulara cevap arıyor.
“Kendin olmak diye bir şey tabii ki var ama bunun o kadar çok seviyesi o kadar çok yanlış anlaşılan kısmı…var ki, artık ne olduğunu şaşırmış durumdayız.”
– Sinan Canan

Yetiştirilirken çevre tarafından dayatılan değerler ve hap gibi yutturulan bilgiler benliğin temelini oluşturur. Sonuç olarak benliğin etrafına örülmüş bu sıkı duvarlar yıkılamaz ise, etrafta olan her şey isteğimiz gereği kısıtlı bir şekilde algılanmaya başlar. İnsan olduğu yerde durur, gelişemez.
“İlkin o benlikte sıkışır kalırız, onu genişletemeyiz. Duymamıza izin verileni duyarız duymamıza izin verilmeyeni duymayız. Neyi görüp neyi görmeyeceğimize o benlik sınırları belirler.”
– Sinan Canan

İFA 3. Kitabının konu edineceği “Sınırları Aşmak” maddesine ayak uydurmak, konfor alanlarından çıkıp farklı bakış açıları benimsemeye başlamak; insanın ailesinden kazandığı benliği değiştirir ve onu yeni bir benliğe doğru iter.
“Benliğin artık dünyanın daha fazlasını kapsamaya başladı, daha azını dışarıda bırakmaya başladı.”
– Sinan Canan

Okunulan her yeni kitap, tadılan her yeni mutfak ve kırılan her yeni önyargı; benlik bilincini inşa eden tuğlalardan biridir.
“Kendin olma seyahati, varlığını ilerdeki daha iyi bir versiyonuna genişletme halidir.”
– Sinan Canan

Topluma karşı yapılan eleştirileri çözmenin yolu bu çözümleri ilk önce insanın kendisi üzerinde uygulamasıdır. Eleştirilerin ağızdan çıkıp havada asılı kalması yerine eylemlerle kartopu etkisi göstermesi ve sonuç olarak gidişatında diğerlerini de bir gayeye yönlendirmesi hedeflenmelidir.
“İnsan kendini değiştirmediği sürece değiştirmek istediği hiçbir şeyi kalıcı olarak -en azından- değiştiremeyecektir.”
– Sinan Canan

Sokrates’ten günümüze, kendini bulma çabasına insanlığın her evresinde rastlanmıştır. Günün sonunda kaotik hayata ara verdiğimizde, herkes evlere çekilip yeni bir gün için dört duvarın getirdiği güvenin arkasını sığındığında kendi düşüncelerimizle ve kendimizle baş başa kalırız.
“İnsanın en büyük mücadelesi kendi olma mücadelesidir; benliğini bulma, beyni genişletme mücadelesidir.” – Sinan Canan