Bağımlı kişilik nasıl bir şeydir?

Bu dünyayı paylaştığımız milyonlarca canlı türü arasında Homo sapiens sapiens’in, yani insanın durumu çok acayip. Tüm canlılardan ayrı bir şekilde öleceğini bilen, anlam arayan, karnı doysa da iç sıkıntısı geçmeyen, dünyalara sığmayan bir garip canlıdır insan.

Hepimiz, dünyadaki tüm canlılar gibi, 3.5 milyar yıllık bir Ar-Ge sürecinin ürünleriyiz. Bu 3.5 milyar yıllık destansı canlılık tarihi, bugün tüm canlıların ve elbette biz insanların bedensel ve zihinsel ayarlarını şekillendiren çok karmaşık ama bir o kadar da anlaşılır bir maceradır. Bu uzun sürenin son dönemlerinde, çıplak bedenine mukabil aşırı gelişmiş zihinsel özellikleri ile insan, bedensel zayıflıklarına rağmen dünyanın hakimi haline gelmeyi başarmış ilginç bir canlıdır.

Son bir kaç bin yıldır inşa ettiğimiz insanlık medeniyeti ve bugün modern çağın yaşam ortamları, insanın doğasından belirgin bir kopuşu da beraberinde getirdi. Son yıllarda teknolojik gelişmeler bu kopuşu daha da derin bir hale getirdi. Günümüzde yaşadığımız birçok sorunun bu kopuştan kaynaklandığını göz önüne alınca, insanın “ne olduğunu” ve “ne için tasarlandığını” tekrar hatırlamak en önemli bilgi alanlarından birisi haline gelmiş durumdadır.

İnsanın Fabrika Ayarları, insanı nöroevrimsel bir perspektiften inceleyerek, hepimiz için geçerli olan kadim biyolojik ve zihinsel özelliklerimize odaklanan bir öğretidir. Nöroevrimsel perspektif, insanın beden ve zihin evriminin geldiği noktayı, tarihine bakarak anlamaya çalışan bir bakış açısıdır. Bu temele dayanan İnsanın Fabrika Ayarları, aynı zamanda tüm AçıkBeyin eğitimlerinin zeminini oluşturan başlangıç noktasıdır.

İnsanlığı hakkıyla İFA edebilmek ancak İnsanın Fabika Ayarlarını anlamakla mümkündür. Aksi taktirde doğamızla girişeceğimiz her kavga, uzun vadede insanın kaybedeceği sonuçsuz bir mücadeleye dönüşecektir. Öte yandan, biyolojik ve zihinsel ayarlarımızı kavramaya başladığımızda, hayatımıza dair alacağımız her türlü kararda işimiz çok daha kolay bir hale gelecektir.

En son bilimsel bilgilerle kadim bilgeliğin kol kola girdiği AçıkBeyin İFA eğitimlerinde, hangi yaş ve meslekten olursanız olun, paha biçilmez bir içgörü sizleri bekliyor.

İnsanın Fabrika Ayarları (İFA) Kampları

AçıkBeyin olarak İnsanın Fabrika Ayarları kamplarımızda kendimizi daha önce görmediğimiz bir açıdan inceleme ve fark etme fırsatları yaratıyoruz. Kamp organizasyonlarımız için sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın, bu benzersiz buluşmayı kaçırmayın.