İnsanın Fabrika Ayarları

Hareketsiz kalmak bedenimize neden iyi gelmiyor?

Fazla yemek neden ömrümüzü kısaltıyor?

Yalnız kalınca neden hastalanıyoruz?

Stres tüm hayvanların işine yararken bizi neden öldürüyor?

İnsan neden bu kadar zor tatmin oluyor? 

Neden bir türlü mutlu olamıyor?

 

Bu dünyayı paylaştığımız milyonlarca canlı türü arasında Homo sapiens sapiens’in, yani insanın durumu çok acayip. Tüm canlılardan ayrı bir şekilde “öleceğini bilen”, anlam arayan, karnı doysa da iç sıkıntısı geçmeyen, dünyalara sığmayan bir garip canlıdır insan.

Hepimiz, dünyadaki tüm canlılar gibi, 3.5 milyar yıllık bir Ar-Ge sürecinin ürünleriyiz. Bu 3.5 milyar yıllık destansı canlılık tarihi, bugün tüm canlıların ve elbette biz insanların bedensel ve zihinsel ayarlarını şekillendiren çok karmaşık ama bir o kadar da temel hatlarıyla kolayca anlaşılabilir bir maceradır. Bu uzun sürenin son dönemlerinde, çıplak bedenine mukabil aşırı gelişmiş zihinsel özellikleri ile insan, bedensel zayıflıklarına rağmen dünyanın hakimi haline gelmeyi başarmış ilginç bir canlıdır. 

Son bir kaç bin yıldır inşa ettiğimiz insanlık medeniyeti ve bugün modern çağın yaşam ortamları, insanın doğasından belirgin bir kopuşu da beraberinde getirdi. Son yıllarda teknolojik gelişmeler bu kopuşu daha da derin bir hale getirdi. Günümüzde yaşadığımız birçok sorunun bu kopuştan kaynaklandığını göz önüne alınca, insanın “ne olduğunu” ve “ne için tasarlandığını” tekrar hatırlamak en önemli bilgi alanlarından birisi haline gelmiş durumdadır. 

İnsanın Fabrika Ayarları (İFA), insanı nöroevrimsel bir perspektiften inceleyerek, hepimiz için geçerli olan kadim biyolojik ve zihinsel özelliklerimize odaklanan bir öğretidir. Nöroevrimsel perspektif, insanın beden ve zihin evriminin geldiği noktayı, tarihine bakarak anlamaya çalışan bir bakış açısıdır. Bu temele dayanan İnsanın Fabrika Ayarları, aynı zamanda tüm AçıkBeyin eğitimlerinin zeminini oluşturan başlangıç noktasıdır. 

İnsanlığı hakkıyla İFA edebilmek ancak İnsanın Fabika Ayarlarını anlamakla mümkündür. Aksi taktirde doğamızla girişeceğimiz her kavga, uzun vadede insanın kaybedeceği sonuçsuz bir mücadeleye dönüşecektir. Öte yandan, biyolojik ve zihinsel ayarlarımızı kavramaya başladığımızda, hayatımıza dair alacağımız her türlü kararda işimiz çok daha kolay bir hale gelecektir.

En son bilimsel bilgilerle kadim bilgeliğin kol kola girdiği AçıkBeyin İFA eğitimlerinde, hangi yaş ve meslekten olursanız olun, paha biçilmez bir iç görü sizleri bekliyor.

Eğitmen

Eğitim Detayları

Sinan Canan

Sinan Canan

Sinan Canan Kimdir?

1972 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, aynı kurumun Fizyoloji Anabilim Dalı’nda ise doktora eğitimini tamamladı. 2004-2015 yılları arasında çeşitli üniversitelerin tıp fakültelerinde öğretim üyesi olarak çalıştı.

2016 yılından beri Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyeliğinin yanı sıra Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

2017 yılında İstanbul’da kurduğu eğitim ve araştırma merkezi AçıkBeyin ile nörobilim tabanlı bireysel ve kurumsal eğitim geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

Sinan Canan ayrıca 2019 yılından beri Türkiye Milli Sağlık ve Doğa Bilimleri Derneği (SADE) yönetim kurulu başkanlığını da yürütmektedir.

Dr. Sinan Canan, AçıkBeyin Youtube Kanalı üzerinden görsel yayınlarını da sürdürmektedir.

KİTAPLARI:
Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler”,
Değişen Be(y)nim“,
Unutulacak Şeyler”,
Beynin Sırları”,
Dijital Dünyada İnsan Kalmak”, 
Kendimi Keşfediyorum”,
İFA 1. Kitap: Beden“,
İFA 2. Kitap: İlişkiler ve Stres” 
“İFA 3. Kitap: Sınırları Aşmak”
(İFA: İnsanın Fabrika Ayarları)

Sinan Canan, kaos teorisi, karmaşıklık, fraktal geometri, doğadaki biçimler gibi genel bilimsel konuların yanı sıra, öğrenme, lisan, zihinsel performans, yaratıcılık, sanat, inançlar, liderlik, eğitim, ebeveynlik gibi temel konuların sinirbilimsel açıklamaları üzerine ülke çapında genel dinleyiciye yönelik konferans ve programlar düzenlemektedir. Tüm anlatılarını İnsanın Fabrika Ayarları (İFA) çerçevesinde kurgulayan Dr. Canan, aynı zamanda AçıkBeyin bünyesindeki tüm eğitimleri de aynı temel üzerinde tasarlamaktadır. AçıkBeyin ve Dr. Sinan Canan’ın anlatılarının en temel amacı, modern dünyada doğru bir yaşam kurmanın bilimsel ipuçlarını tüm insanlara ulaştırmaktır.

ÖZETLE:

Biyoloji mezunu…

Fizyoloji doktoru…

Sinirbilim sevdalısı…

“Kaotik ve fraktal” olan her şeye tutkun…

Bilgiye ve hikmete dair her öğrendiğini herkese anlatma takıntısından muzdarip…

Hayatın tek bir işle uğraşmak için fazla uzun, insanın tek bir işle ömrünü tüketmek için fazla karmaşık olduğuna ikna olmuş…

Hikmet ve şahitlik peşinde, herkes gibi nefes alan, yemeyi-içmeyi seven biri…

Aybike Canan, Metehan Canan ve Melike Canan’ın babası olmaktan daha ehemmiyetli ve gurur verici bir marifeti olmayan, zanları, hataları ve kusurları ile insanlardan bir insan.

Eğitim & Seminerlerimizle ilgili detaylı bilgi ve teklif talepleriniz için iletişim bilgilerimiz;

Berna Tuncer
Kurumsal Satış Koordinatörü

Telefon: +90 216 356 49 69
E-Posta:bernatuncer@acikbeyin.com