Enneagram İle Kişiliğin Keşfi

Bu benzersiz eğitimde bu farklılıkların kökenlerini anlamak, anlamlandırmak ve analiz etmek için gereken tüm temel bilgileri ele alacağız.

Hepimiz benzersiziz; fakat rastgele bir çeşitliliğin rabarbasında çok, ortak ve sade kuralların sonsuz bir senfonisiyiz.

Enneagram kişilik kuramı 9 farklı kişilik yapısı tanımlar. Her insanda bu 9 farkı kişilik yapısından birinin daha baskın olduğunu ve bunun doğuştan geldiğini söyler.  Bu kişilik yapılarının her birinin kendine özgü güçlü ve zayıf yönleri vardır. Hiçbir kişilik yapısı bir diğerinden üstün değildir. Karşılaşılan olaylara göre avantajlı veya dezavantajlı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de olaylara verilen tepkiler birbirinden farklılık göstermektedir.

Her kişilik tipinin dünyaya bakışı ve arayışı birbirinden farklıdır. Bu 9 kişilik tipinin iyi – kötü yönleri, temel tutkuları, korkuları, strese sokan nedenleri ve stresli iken verdileri tepkiler birbirinden farklıdır. Enneagram sistemi bir nevi kişiliğimizin kodlarını deşifre eder. Olaylara nasıl tepki verdiğimiz hakkında detaylı bilgi verir ve asıl önemlisi temel motivasyonları açıklar. Yani kendi hayatınızın seyyahı olmaya ve kapıları aralamaya imkan verir.

Esasen son derece kıymetli bir kendini tanıma ve öz-yardım (self-help) aracı olan Enneagram;  lider yetiştirme, insan kaynakları, çocuk gelişimi, kişiler arası iletişim, psikoterapi ve koçluk başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Temel enneagram eğitimi sayesinde

Kendiniz ve çevrenizdekiler hakkında detaylı bir kişilik analizi yapabilecek;

Davranışların nedenlerini anlamlandırabilecek

Bunlara uygun etkin müdahaleler yaparak daha sağlıklı başa çıkabilme becerileri geliştirebileceksiniz.

Enneagram ile Kişiliğin Keşfi eğitimi, binlerce danışan üzerinde bizzat çalışmış usta eğitimci Dr. Mehmet Özdemir ile sizin için ufuk açan bir deneyime dönüşecek.

Eğitmen

Eğitim Detayları

Mehmet Özdemir

Mehmet Özdemir

Mehmet Özdemir Kimdir?

İş hayatında üst düzey yöneticilik yaptığı sırada Delf Tapınağında yazan “kendini bil” sözü ile başladı kendinin ve insanın özünü anlamaya dair yolculuğu. Bu yolculuk sırasında gerek yurtiçinde gerekse yurt dışında pek çok eğitime katıldı. İnsanı tanıma ve davranışlarını analiz etme konusunda 2008 yılında kendine iki farklı alan belirledi; bunlar beden dili ve Enneagram.
İlerleyen süreçte, kendini tanıma yolculuğu ile alakalı çalışmaları devam ederken akademik yaşama yeniden döndü. Yaptığı bilimsel çalışmalar Nature Materials, Advanced Functional Materials gibi akademik anlamda dünyanın en prestijli dergilerinde yayınlandı. Advanced Materials and Nanotechnology Engineering alanında yaptığı doktora tezi Türkiye’de en iyi çalışma seçilip ödüle layık görüldü.

Bilimsel çalışmalarının yanında ilk kitabı “Sessiz Güç Beden Dili” kitabını 2014 yılında çıkardı. Doktora sırasında Profesyonel Koçluk eğitimlerini ICF (uluslararası koçluk federasyonu) akredite koçluk okullarından aldı. Birçok holdingde ve şirkette eğitimler verdi; üst düzey yöneticilere koçluk yaptı. Yaptığı koçluk seansları sonrasında 2019 yılında ICF akredite PCC ünvanlı koç oldu.
2008 yılında tanıştığı Enneagram kişilik kuramı ile alakalı sürekli makaleler okudu, yeni şeyler öğrendi. Makalelerde ve kitaplarda öğrendiği bilgilerin insan üzerine yansımasını sorguladı; kendi gördüğü eksikliklerle Enneagram Türkiye’de uygulanan kuramını oluşturdu. Bu sistemi akademik derinlikte inceleyip kurguladı. Yaptığı görüşmelerle de destekleyerek sistematik ve kolayca anlaşılabilir bir hale getirdi. Yine doktora öncesi ve doktora sırasında dört binden fazla insanla bire bir seanslar yaptı. Halen yıllık ortalama 500 yeni danışanla çalışmalarına devam etmektedir. Gerek beden dili gerek Enneagram konusunda İtalya, Kore gibi farklı ülkelerde çalışmalar yaptı. Mehmet Özdemir şuan Tria Psikoloji ve Enneagram Türkiye’nin kurucusu olup koçluk ve Enneagram üzerine eğitim, danışmanlık, test ve raporlama hizmeti vermektedir.

Eğitim & Seminerlerimizle ilgili detaylı bilgi ve teklif talepleriniz için iletişim bilgilerimiz;

Berna Tuncer
Kurumsal Satış Koordinatörü

Telefon: +90 216 356 49 69
E-Posta:bernatuncer@acikbeyin.com