Bana Öyle Diyosun Da Sen Napıyosun ? (SoruYorum)

Eleştirilere karşı sık sık verilen “Sen öyle diyorsun da, sen ne yapıyorsun? Asıl bir kendine bak!” cevabını eminim ki hepimiz ya söylemiş ya da duymuşuzdur. Bu söylem alınan eleştiriyi reddetmekle beraber değişimin yolunu kesebilir.
“Karşıdakinde söylem eylem çelişkisine dair bir şey bulduğunuzda kendi çelişkimizi haklı çıkaracak bir bahane ve konuyu değiştirecek yeni bir yol bulmuş oluyoruz.”
Sinan Canan

Kanser olmak, araba kazası geçirmek ya da ölümcül bir virüs kapmak gibi herkesin başına gelebilecek olaylara “Benim sülalemde görülmemiş!”, “Ben daha gencim!” gibi bahanelerle cevap veriyoruz…
“Sigara içen insanlara soruyorsun, sigaranın hastalık yaptığını kabul ediyorlar ama kendileri kanser olma oranlarının diğerlerinden daha düşük olduğuna inanıyorlar.”
Sinan Canan

Gelen bir eleştiriye itiraz etmek, var olan konfor alanlarımızda kalmamızı ve yarattığımız sosyal imajı koruyarak normalden fazla enerji harcamamızı engelliyor. Fakat bunun bizi sınırlarımızı aşma konusunda pek de ileriye götürdüğü söylenemez.
“Eylemi erteleyip keyfi arttıracak böyle bir sistem bizde niye var? Hem eylemimizi azaltıyor hem bizi konfor alanına tepiyor. Eğer insan kendisini gerçekten çok objektif bir şekilde algılayabilen bir canlı olsaydı bu dünya çekilmez olurdu.”
Sinan Canan

Hayatınızda iyi ya da kötü tepki vermenizi sağlayan herhangi bir olgu, üzerinde düşünmeye değerdir. Bu tepkiler iyi değerlendirilmediğinde  yeni bir bakış açısına sahip olmaktan bizi alıkoyabilir.
“Rahatsız olduğunuz her söylemde sizin için bir gelişme vardır, itiraz etmeden önce bir nefes alıp ‘Acaba buradan benim hissem nedir?’ diye sormak her zaman avantajlıdır.”
Sinan Canan