Ömer Ara

Ömer Ara Kimdir?

2013 Yılında profesyonel olarak girmiş olduğum matematik dünyasında bir çok alanda çalışma fırsatı yakaladım ama sanırım bunlardan en önemlisi hiç kuşkusuz Matematik Köyü oldu.

Prof. Dr Ali Nesin, matematiğe olan bakış açımı değiştirdi. 4 yıllık lisans hayatımın geçtiği Adıyaman Üniversitesi’nde Matematik Topluluğunu kurup başkanlık yaparak Ulusal bir çok Konferansta ve Eğitim Çalıştaylarında görev aldım. Eğitim ve özellikle matematik eğitimindeki gelişmeleri hala olduğu gibi sürekli takip ederek, 2013 yılında lisans diplomamı alıp dünyanın eğitim merkezi olması için uğraştığım İstanbulda öğretmenlik hayatıma başlangıç  yaptım.

KPSS ile zamanımı geçirmek yerine özel kurumlarda çalışmaya başladım. Sabahları Uğur Okulları ile lise deneyimi yaşarken akşamları farklı bir kurumda ortaokul öğrencilerine online ders vermek için kendimi bilgisayar başında kulaklık kafamda radyo şovmeni gibi ders anlatırken bulurdum. Yüksek Lisans hayatıma İstanbul Ticaret Üniversitesi ile başlayarak akademik alandaki matematik çalışmalarımı devam ettirmekteyim. 2016 yılında Doğa kolejinde görev aldım ve aynı zamanda Youtube’ da “Hocalara Geldik” Ortaokul Kanalının Koordinatörlüğünü yaptım. Arta kalan vaktimde, verdiğim özel dersler ile zaman kavramını tamamen unuttuğum dönemlerim oldu. Oyun oynamayı seven biri olduğum için derslerimi oyunlara ve neden sonuç ilişkilerine dayandırarak anlatma yöntemini benimsedim. Bu süreçte TRT Çocuk kanalında yayınlanan “Haberin Olsun” programında “Dünya Pi Günü” etkinliğimiz ve Matematik Eğitimi ile ilgili vermiş olduğum kapsamlı bir röportaj yayınlandı. Ardından 2017 yılında ODTÜ’de katılmış olduğum Oyunlarla Matematik çalıştayından sonra Fatih Aytaç hocamızın daveti üzerine TRT “Yeni Güne Merhaba” Programının canlı yayın konuğu olarak “Oyunlarla Matematik” çalışmamı anlatma fırsatı yakaladım. Bu süreçte emeği geçen Serkan Pelen ve Sercan Koçak hocalarıma teşekkürü bir borç bilirim. 2017 yılında Vatan Okulları ile tanıştım çalışmalarıma aktif olarak orada tam zamanlı ders vermeye ve proje bazlı olarakta AçıkBeyin’de Oyunlarla Matematik atölye çalışmalarıma devam ediyorum.

Aslında bunca hikayenin esas kahramanı ve matematik yapmamın en önemli kaynağı babamın matematikçi olmasıdır,  bütün bu olan biten onun başının altından çıktı… Kendisine şükran borçluyum.