Mehmet Özdemir

Mehmet Özdemir Kimdir?

İş hayatında üst düzey yöneticilik yaptığı sırada Delf Tapınağında yazan “kendini bil” sözü ile başladı kendinin ve insanın özünü anlamaya dair yolculuğu. Bu yolculuk sırasında gerek yurtiçinde gerekse yurt dışında pek çok eğitime katıldı. İnsanı tanıma ve davranışlarını analiz etme konusunda 2008 yılında kendine iki farklı alan belirledi; bunlar beden dili ve Enneagram.
İlerleyen süreçte, kendini tanıma yolculuğu ile alakalı çalışmaları devam ederken akademik yaşama yeniden döndü. Yaptığı bilimsel çalışmalar Nature Materials, Advanced Functional Materials gibi akademik anlamda dünyanın en prestijli dergilerinde yayınlandı. Advanced Materials and Nanotechnology Engineering alanında yaptığı doktora tezi Türkiye’de en iyi çalışma seçilip ödüle layık görüldü.

Bilimsel çalışmalarının yanında ilk kitabı “Sessiz Güç Beden Dili” kitabını 2014 yılında çıkardı. Doktora sırasında Profesyonel Koçluk eğitimlerini ICF (uluslararası koçluk federasyonu) akredite koçluk okullarından aldı. Birçok holdingde ve şirkette eğitimler verdi; üst düzey yöneticilere koçluk yaptı. Yaptığı koçluk seansları sonrasında 2019 yılında ICF akredite PCC ünvanlı koç oldu.
2008 yılında tanıştığı Enneagram kişilik kuramı ile alakalı sürekli makaleler okudu, yeni şeyler öğrendi. Makalelerde ve kitaplarda öğrendiği bilgilerin insan üzerine yansımasını sorguladı; kendi gördüğü eksikliklerle Enneagram Türkiye’de uygulanan kuramını oluşturdu. Bu sistemi akademik derinlikte inceleyip kurguladı. Yaptığı görüşmelerle de destekleyerek sistematik ve kolayca anlaşılabilir bir hale getirdi. Yine doktora öncesi ve doktora sırasında dört binden fazla insanla bire bir seanslar yaptı. Halen yıllık ortalama 500 yeni danışanla çalışmalarına devam etmektedir. Gerek beden dili gerek Enneagram konusunda İtalya, Kore gibi farklı ülkelerde çalışmalar yaptı. Mehmet Özdemir şuan Tria Psikoloji ve Enneagram Türkiye’nin kurucusu olup koçluk ve Enneagram üzerine eğitim, danışmanlık, test ve raporlama hizmeti vermektedir.