Ece Erdem

Ece Erdem Kimdir?

1993 yılında Eskişehir’de doğdu. Kelimeleri kullanmaya başladığı andan itibaren “Neden?” sorusunu çokça sormasıyla ailesini bıktırarak, sessiz ve itaatkar bir çocuk olmayı başaramadı. Küçükken annesinin (büyük ihtimalle başına gelecekleri hesaplayamayarak) ona okuduğu “Küçük Kara Balık” kitabı, hayat boyu süren “sınırlar ve konfor alanı sorunu”nun temelini attı.
Pek ilgisini çekmese de, “kazandığı için” gittiği Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2016 yılında mezun oldu. Kurumsal hayata girmeyi denedi, fakat bu sırada Sinan Canan’ın Unutulacak Şeyler kitabında denk geldiği “Gençlik Ne işe Yarar?” yazısının azizliğine uğrayarak yalnızca 3 ay dayanabildi. Üniversite eğitimi sırasında, meditasyon ve yoga ile tanışarak içsel yolculuğunda derinleşmeye başladı. Mezun olduktan hemen sonra Sibel Sönmez ve Tuğba Ayata’dan, Yoga Alliance onaylı sertifikasını alarak Yoga Eğitmeni oldu.

2017 yılında kısa süreli olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Felsefesi bölümünde “Neden?” sorusuna cevap aramayı sürdürdü. Aynı yıl, Zümra Atalay’ın 8 haftalık Bilinçli Farkındalık eğitimine katıldı. Padova Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden kabul aldı, fakat geleneksel yöntemler yerine farkındalık temelli bir yol izlemeye karar verdi. 2018 yılında EAMBA onaylı, Jon Kabat-Zinn tarafından geliştirilen Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Eğitimci Eğitmenliği’ni tamamlayarak eğitmen oldu. Bilinçli farkındalığı, insanın özüne değmesi için bir araç; stresin azalmasını da bunun bir yan ürünü olarak görmeye başladı. Fark etti ki; ‘kendini bilmek, kendini bilmek isteyenlerle de kol kola yürümek’ hayat amacı.

“‘Ben bilmek istiyorum’ dedi küçük kara balık. ‘Hayat gerçekten bir avuç yerde dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi, yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?”