AçıkBeyin Web Dersleri: Rui Diego

Dünya çapında önemli bilim insanlarını ve düşünürleri, onları daha iyi anlamak ve tanımak amaçlı ağırladığımız Web Dersleri serimizin bu bölümünde konuğumuz, Evrimsel Biyolog Dr. Rui Diogo oldu. Bu canlı yayında Sinan Canan ve Rui Diogo evrim teorisinin neden hala bazıları tarafından şüpheyle karşılandığını ve İslam’ın eski dönemlerinden günümüze kadar neden evrim görüşünün değişmiş olabileceğini konuştu. Ayrıca, her an ölüm ile yüzleşebilecek olan insanın nasıl her şey normalmişçesine yaşamaya devam edebildiği üzerine duruldu.

Howard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Doçent olarak görev yapan ve George Washington Üniversitesi Hominid Paleobiyolojisi, İleri Araştırma Merkezi’nin Kaynak Fakültesinde çalışan Rui Diogo, Amerikan Anatomistler Derneği’ne aday gösterilen en genç araştırmacılardan biri olmuştur ve birçok prestijli ödül kazanmıştır. Nature gibi önde gelen dergilerde 100’den fazla makalenin ve çok sayıda kitap bölümünün tek yazarı veya ortak yazarı olmuştur. Kendisi; balık evrimi, omurgalı gelişimi, insan anatomisi, patoloji ve evrimin davranışsal ekoloji arasındaki bağlantısı gibi çeşitli konuları kapsayan on üç kitabın yazarıdır. 

Evrimsel Biyoloji ve Hominid Paleobiyoloji üzerine doktorasını tamamlayan Rui Diogo aynı zamanda “Progress in Fish Research” dergisi’nin danışma kurulu üyesi, “Timetree” projesinin konsorsiyum üyesi ve “Open Anatomy Journal” ın editör kurulu üyesidir. Araştırmaları esas olarak şu konuları kapsar:

Karşılaştırmalı Primat Anatomisi

Primat, Filogeni ve Evrim

Karşılaştırmalı Omurgalı Anatomisi 

Omurgalı Filogeni ve Evrim

Omurgalıda Gelişimsel Biyoloji

Omurgalıların Fonksiyonel Morfolojisi

Felsefe, Tarih ve Bilimin Önyargıları

 

Kazandığı Ödüller: 

2017 de ‘Evolution Driven by Organismal Behavior’ Evrim üzerine yazılan en iyi 8 kitabın arasında girmiştir

2017 AAA (Amerikan Anatomistler Derneği) tarafından onları HAPS’da (İnsan Anatomisi ve Fizyoloji Topluluğu) temsil etmesi için seçilmiştir

2016 Howard Üniversitesi tarafından Üstün Fakülte Araştırmacı Ödülünü almıştır

2016 da “bilimde ve anatomik bilimlere genel katkılarında mükemmellik sergileyen seçkin üyeleri” onurlandırmak için tasarlanmış olan Amerikan Anatomistler Derneği Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

2014 Fundaco Luso-Americana ödülü, Rui Diogo’ya Portekiz’de konferans vererek Portekiz ve Amerika arasındaki evrim, gelişimsel ve karşılaştırmalı biyoloji alanlarında işbirliği teşvik etmesi için verilmiştir.

 

Bazı Kitapları: 

‘The Origin of Higher Clades: osteology, myology, phylogeny and evolution of bony fishes and the rise of tetrapods’ (2020)

‘Heads, Jaws, and Muscles: Anatomical, functional, and developmental diversity in chordate evolution’ (2019)

‘Understanding Human Anatomy and Pathology: an evolutionary and developmental guide for medical students’ (2018)

‘Muscles of Chordate: development, homologies, and evolution’ (2018)

‘Evolution Driven by Organismal Behavior: a unifying view of life, function, form, mismatches and trends’ (2017)

‘Photographic and Descriptive Musculoskeletal Atlas of Chimpanzees’ (2013)

‘Comparative Anatomy and Phylogeny of Primate Muscles and Human Evolution’ (2012)

‘Muscles of Vertebras: comparitive anatomy, evolution, homologies and development’ (2010)

‘Morphological Evolution, Adaptation, Homoplasies, Constraints, and Evolutionary tends’ (2004)